Každý chovatel zná to napínavé období, kdy je jeho fenka nakrytá a začíná se těšit na štěňátka. Sleduje ji, hladí po bříšku (my tomu doma říkáme „hladit na miminkách“) a rád by měl „rentgenové oči“, aby zjistil, jak budoucí štěňátka právě v tu chvíli vypadají.
Taky vás zajímá, jak rychle zárodek v děloze fenky roste, jak přibližně v určitý den březosti vypadá a jak ho můžete zjistit ? Podívejte se na následující tabulku !

Den Stádium vývojePřibližná velikostPoznámka
1. K oplození vajíčka ve vejcovodech dochází několik hodin po krytí. 0,15 mm  
8.-10. Zygota je sestoupena v děloze. 0,5 mm  
15-16. Uhnízdění embrya ve stěně dělohy. 1 mm Bradavky fenky se mírně zvětšují a zrůžovějí. Fenku je třeba šetřit, nevystavovat zátěži ani stresu.Může začít období nechutenství, které trvá jeden až dva týdny.
23. Je patrná hlavička, jsou naznačeny oči a ušní jamky, začínají se tvořit končetiny. 5-10 mm Zárodky jsou zjistitelné ultrazvukem. Zkušení veterináři a někteří chovatelé už jsou schopni zjistit zárodky i hmatem. Vyžaduje to ale velikou opatrnost a znalosti. Bez nich to raději nezkoušejte, při neopatrném zacházení můžete štěňatům i fence spíše ubližit !
28.-29. Jsou zřetelné některé části osního skeletu (páteř, žebra), plíce, srdce, játra. Končetiny se jeví jako nedlouhé kyjovité výběžky. 20 mm Můžete začít mírně zvyšovat dávky krmiva. Nepřekrmujte však !
32. Embrya se mění v plody. 25 mm Fenka je přibližně v polovině březosti.
33.-35. V chrupavčité kostře jsou zjistitelné ostrůvky vápenatění, je naznačena svalovina a střevo tvoří několik kliček. Počínají se tvořit pohlavní orgány. 25-30 mm Fenka rychle přibývá na váze, takže březost již může rozeznat podle zvětšujícího se objemu jejího břicha i méně zkušený chovatel.
42.-45. Jednotlivé části těla jsou již zřetelně vyvinuté, zárodek rychle roste. 60-70 mm Děloha zabírá již 2/3 břišní dutiny, doporučuje se krmit víckrát denně menší dávky. Fence už nedovolte prudké a namáhavé pohyby či skoky.
50. Orgány jsou již zřetelně vyvinuté, jasné je pohlaví plodu. 80-90 mm  
53. Celé tělo je porostlé srstí, drápky na prstech jsou již plně vyvinuté, ukazuje se pigmentace. 90-120 mm V tuto dobu lze už obvykle nahmatat pohyby štěňat přes břišní stěnu feny. Fenka musí být v klidu, pohyby ucítíte, když jí jemně přiložíte dlaň k bříšku.
56.-63. Vývoj zárodků se dokončuje. 120-160 mm Při lehkém stisknutí bradavek se objevují kapky mléka. Fenka často odpočívá, připravuje se k porodu.
Vývoj zárodku štěněte